شورای عالی حفظ حقوق بیت المال: احیای حقوق عامه در حوزه اراضی ملی و منابع طبیعی

وزیر جهاد کشاورزی، خواستار حل اختلافات حقوقی به منظور صیانت از اراضی ملی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر کاظم خاوازی در نشست شورای عالی حفظ حقوق بیت المال که با موضوع احیای حقوق عامه در حوزه اراضی ملی و منابع طبیعی به ریاست آیت الله رئیسی رئیس قوه قضائیه برگزار شد، خواستار تشکیل هیات عالی مشترک میان نمایندگان قوه قضاییه و سازمان های امور اراضی و جنگل ها برای رفع تناقضات قانونی و وحدت آرا برای حل اختلافات حقوقی به منظور صیانت از اراضی ملی شد.

وی افزود: از سال ۱۳۹۴ تاکنون با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک موفق به ساماندهی ۸ هزار پلاک ثبتی با مساحت حدود ۸.۵ میلیون هکتار و تعیین تکلیف آنها شده ایم که این موضوع باعث کاهش ۴۰ هزار پرونده از مراجع قضایی و رفع مشکلات مردم شده است.

خاوازی خاطرنشان کرد: در سال جاری با هدفگذاری رفع تداخل از ۴.۵ میلیون هکتار دیگر جهشی در این حوزه انجام و تا حد زیادی گرفتاری های مردم حل خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که یکی از مشکلات این وزارتخانه در صیانت از اراضی ملی، چندگانگی و تناقض در آرای صادره است که تصمیم سازی را دشوار می کند، اظهار داشت: متاسفانه در بخشی از تصرفات غیرقانونی بعد از گذشت چند سال به دلیل خلاء قانون امکان رفع تصرف از بین می رود در حالی که بنابر فرمایشات صریح مقام معظم رهبری باید برای تصرفات منابع طبیعی و اراضی ملی جرم نگاری شود.

به گفته وی، مطابق ماده ۱۰، وزارت جهاد باید مجاز به رفع تعرض و تصرف زمین های کشاورزی باشد اما دیده می شود در مناطقی با نظر کارشناسان عادی زمین های زراعی تغییر کاربری می دهند در حالی که تشخیص زراعی بودن یا نبودن در صلاحیت تخصصی وزارت جهاد کشاورزی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.