اولین همایش بین‌المللی و هشتمین همایش ملی مرتعداری ایران

همایش مرتعداری ایران

معرفی همایش

شواهد نشان می‌دهد که اکوسیستم‌های مرتعی ایران در بحران شدیدی قرار داشته و فرآیند تخریب را با سرعت طی می‌کنند. تخریب منابع طبیعی در بـسیاری از مناطق دنیا تأسف‌بار گزارش شده و به‎طور ویژه مراتع طـی دهه‌های اخیر هم از نظر وسـعت و هـم از نظـر میزان تولیـد، تـوان اکولوژیکی و کیفیـت، در معرض تغییرات منفی چـشمگیری قرار گرفته‌اند.

از طرفی به دلیل نبود آمار دقیق از وضعیت گذشـته و حـال، ارائـه اطلاعـات دقیـق از رونـد تخریـب مراتع امکان‌پذیر نیست. به نظر می‌رسد سیستم مدیریتی در مراتع موفق عمل نکرده است و علت آن را می‌بایست در ابعاد مختلف بوم‌شناختی، اجتماعی و اقتصادی جستجو کرد.

از طرفی، جوانان تمایلی برای فعالیت در حوزه مرتعداری ندارند، زیرا این بخش به دلیل مشکلات و چالش‌هایی که با آن روبرو است، بازده اقتصادی خوبی ندارد. در شرایط حاضر اولین اقدامی که برای مراقبت از مراتع کشور باید صورت بگیرد، افزایش جلب مشارکت مردم است.

با وجود همه مشکلات، نباید در حفاظت از مراتع و عملیاتی نمودن طرح‌های مناسب و افزایش مشارکت مردم مأیوس شد زیرا باور ما اینست که هنوز هم با مدیریت علمی، جلب مشارکت عمومی، ارتقای دانش بهره‌برداری، افزایش مسئولیت‌پذیری و دلسوزی می‌توان جان دوباره‌ای به مراتع بخشید و از تخریب‌ها پیشگیری کرد.

همایش تخصصی مرتعداری که هر سه سال یکبار برگزار می‌گردد بستری را فراهم می‎‌نماید تا پژوهش‌گران، نتایج و یافته‌های تحقیقات خود در زمینه مراتع در چهار سال گذشته را در اختیار سایر محققان قرار دهند.

همچنین می‌توان خود برگزاری همایش را به‌عنوان تلنگری برای آن دسته از دانشجویان، محققان و مسئولانی قلمداد کرد که در این مدت از مراتع غافل شده‌اند تا توجه دوباره آن‌ها به اهمیت و وضعیت مراتع جلب گردد.

همایش مرتعداری سال ۱۴۰۰ با شعار “اکوسیستم مرتع در بحران” فرصتی را فراهم می‌آورد تا اساتید، دانشجویان، علاقه‌مندان و دلسوزان مراتع گرد هم جمع شده و چاره‌ای برای خروج مراتع از این بحران پیدا کنند.

دبیرخانه همایش

آدرس : مشهد، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست
تلفن: ۳۸۸۰۴۷۵۰_۰۵۱

محل برگزاری همایش

آدرس : مشهد، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست

 

تاریخ‌های مهم

آخرین مهلت ارسال مقاله:      ۲۰ اسفند ۱۳۹۹
اعلام نتایج داوری:      ۲۰ فروردین ۱۴۰۰
تاریخ برگزاری کنفرانس:      ۲۴-۲۳ تیر ۱۴۰۰

 

آدرس سایت همایش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.